شارژر قانون قانونی آمریکایی دستور ترامپ

شارژر: قانون قانونی آمریکایی دستور ترامپ قانون اساسی دونالد ترامپ بین الملل آمریکا

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

اگر در دنیا یک فیلمساز ثابت کرده باشد جهت ساخت یک فیلم به یادماندنی، پرمحتوا و سرگرم کننده نیازی به میلیون ها دلار پول و حجم زیادی از جلوه های خاص و ستارگان ترا

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

عبارات مهم : سینما

اگر در دنیا یک فیلمساز ثابت کرده باشد جهت ساخت یک فیلم به یادماندنی، پرمحتوا و سرگرم کننده نیازی به میلیون ها دلار پول و حجم زیادی از جلوه های خاص و ستارگان تراز اول سینما نیست، او جورج رومروی بزرگ است و بس.

اگر در دنیا یک فیلمساز ثابت کرده باشد جهت ساخت یک فیلم به یادماندنی، پرمحتوا و سرگرم کننده نیازی به میلیون ها دلار پول و حجم زیادی از جلوه های خاص و ستارگان تراز اول سینما نیست، او جورج رومروی بزرگ است و بس. این فیلمساز متولد سال 1940 میلادی، در دانشگاه «کارنگی ملون» درس خواند و بعد از کارگردانی چند آگهی بازرگانی، با چندینه تن از دوستانش کمپانی تولید فیلم خودش را به راه انداخت و در آخرهای دهه 60 تصمیم گرفت فیلم بلند بسازد.

علاقه او به هیولاهای کلاسیک تاریخ سینما و رمان های «ریچارد متسون» باعث شد که کار روی فیلم ارزان «شب مردگان زنده» را شروع کند. این فیلم توانست توفانی در سینمای آمریکا برپا کند و ایده مواجهه با مردگان را به یکی از محبوب ترین تم های داستانی هالیوود تبدیل کند.

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

طی چهار دهه بعد از آن نیز جورج رومرو بعضی از اصیل ترین، هول انگیزترین و سرگرم کننده ترین فیلم های ژانر وحشت را ساخت و به نمایش درآورد ولی خالق مردگان زنده نیز نتوانست از بعد فوت برآید.

در بیانیه ای که مدیر برنامه های او منتشر کرد، آمده بود که این کارگردان بعد از نبردی کوتاه ولی سنگین با سرطان ریه، در حالی که همسر و دختر او در کنارش بودند، در خواب از دنیا رفت. در این بیانیه گفته شده است که آقای رومرو در حال گوش دادن به موسیقی فیلم «مرد آرام» ساخته «جان فورد» که از فیلم های محبوبش بوده، از دنیا رفته هست. او را بحق پدر فیلم هایی می دانند که با محوریت زامبی ها ساخته می شود. هر چند او در فیلم نخستش از کلمه زامبی استفاده نکرد ولی «شب مردگان زنده» نخستین فیلمی است که آدمخواری و خوردن گوشت اجساد انسان ها را به تصویر کشیده است.

اگر در دنیا یک فیلمساز ثابت کرده باشد جهت ساخت یک فیلم به یادماندنی، پرمحتوا و سرگرم کننده نیازی به میلیون ها دلار پول و حجم زیادی از جلوه های خاص و ستارگان ترا

1. شب مردگان زنده؛ Night of the Living Dead

نخستین نمایش این فیلم در یک درایوینگ سینما در امریکا بود. پوستر فیلم به اندازه کافی ترسناک بود. خصوصا با آن شعاری که رویش نوشته بودند: «آن ها مرده باقی نمی مانند!» معلوم بود که قرار است تماشاگران شاهد خشونتی افراطی و صحنه های فجیع و حال به هم زنی باشند. با این که به خاطر حضور قهرمان سیاه پوست در فیلم، خیلی ها شروع کردند به نوشتن نقدهای سیاسی و اجتماعی راجع به فیلم ولی حقیقت این است که «شب مردگان زنده» فقط یک فیلم تر و تمیز و اصیل در سنت سینمای وحشت بود.

هر نسلی جهت خودش یک پدر سینمای وحشت پیدا می کند. اگر هیچکاک با فیلم «روانی» توانست سینمای وحشت را از قرون وسطا بیرون بکشد، رومرو توانست به این ژانر جلوه ای آخرالزمانی ببخشد. حتی هنوز هم فیلمسازان دیگر زامبی های خودشان را با خوی و خصلت های زامبی های رومرو خلق می کنند. این ژانر با گذشت وقت نشان داد که می تواند نقطه آشتی سینمای اکشن و سینمای وحشت هم باشد.

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

2. مارتین؛ Martin

مارتین شاهکار گمشده جورج رومرو هست؛ فیلمی که هر لحظه زیر سایه «شب مردگان زنده» مهجور و ناشناخته باقی ماند. اگر اهل سینمای وحشت هستید باید این فیلم را خودتان کشف کنید. این یکی از خوش ساخت ترین آثار کارنامه رومرو به شمار می رود. همچنین یکی از آزاردهنده ترین فیلم های او.

سکانس افتتاحیه فیلم با آن کاراکتر عجیبی که خودش را خون آشام می پندارد و زنی را در قطار تعقیب می کند و به او دارویی تزریق می کند بعد خونش را می مکد، کار تماشاچی را می سازد. از آن فانتزی های مریض اعصاب خردکن که تا نیم ساعت بعد از تماشایش جرئت ندارید از روی صندلی تکان بخورید و حتی از صدای تق و توق یخچال منزل هم از جا می پرید. کلی فیلم خون آشامی با الهام از آن ساخته شد.

اگر در دنیا یک فیلمساز ثابت کرده باشد جهت ساخت یک فیلم به یادماندنی، پرمحتوا و سرگرم کننده نیازی به میلیون ها دلار پول و حجم زیادی از جلوه های خاص و ستارگان ترا

3. طلوع مردگان؛ Dawn of the Dead

«پدربزرگم در ترینیداد کشیش بود. او عادت داشت به ما بگوید که هنگامی که دیگر دوزخ جایی نداشته باشد و پر شده است باشد، مردگان مجبور می شوند به زمین بیایند و کنار ما زندگی کنند.» تمام شد و رفت. کافی است فکرش را بکنید تا بر خود بلرزید.

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

این در حقیقت اساس داستان فیلم «طلوع مردگان» هست؛ یکی از ستایش شده است ترین آثار رومرو که همه چیزش درست و عالی و بجا طراحی شده.

در روزگاری که ساختن فیلم ترسناک ارزان قیمت به این معنا بود که یک نفر تبر یا مته یا اره برقی بردارد و سر آدم ها را عین ته خیار ببرد و بیندازد دور، رومرو با چنین ایده درخشانی «طلوع مردگان» را ساخت تا همچنان از سنت «اسلشر» فاصله بگیرد و به سنت «هارر» وفادار بماند. فیلم چنان درخشان بود که در سال 2004 «زک اسنایدر» نیز با الهام از آن نسخه جدیدی را روانه سینماها کرد. ولی نسخه مهم هنوز هم چیز دیگری است.

4. نمایش مورمور؛ Creepshow

این از آن فیلم های جریان ساز رومرو نیست ولی یک همکاری تاریخی است بین دو دو سلطان وحشت: «استفن کینگ» و جورج ای رومرو. حاصل کار یک فیلم بسیار سرگرم کننده است که باعث می شود بیننده حسابی کیف کند؛ فیلمی اپیزودیک و مشتمل بر پنج داستان ترسناک.

اولین داستان راجع به مردی است که از گور خود برخواسته تا کیک روز در را که دختر قاتلش هیچ گاه به او نداد، به دست آورد. داستان دوم در مورد کشاورزی است که شهاب سنگی را کشف می کند که همه چیز را به گیاه تبدیل می کند. در همین داستان خود آقای استفن کینگ هم نقش آفرینی کرده است و این جهت خودش امتیازی محسوب می شود. تمام کسانی که در سال 1982 به سینما رفتند و «نمایش مورمور» را تماشا کردند، لحظه به لحظه فیلم را به خاطر سپرده اند. بعدها منتقدی نوشت: «از این فیلم هیچ چیز مهمی دستگیرت نمی شود، مگر معنای یک فیلم خوب!»

5. روز مردگان؛ Day of the Dead

فیلمی که کمپانی پارامونت تهیه کنندگی آن را برعهده داشت و حتی دامنه بحث راجع به آن به کاخ سفید هم کشیده شد. رومرو اول قرار بود داستان دیگری را به دست بگیرد و پلات اولیه اش این بود که انسان ها قرار است قرنطینه ای جهت زامبی ها بسازند. فیلم درجه «x» گرفته بود و به این ترتیب سرمایه گذاری برایش پیدا نمی شد. این شد که رومرو یک دانشمند شبیه شخصیت مهم رمان فرانکنشتاین خلق کرد و اثری ساخت با حال و هوایی متفاوت.

او دوباره ارتش زامبی های آدمخوارش را به جان زندگان انداخت و همین باعث شد خیلی ها فکر کنند فیلم نقدی است بر سیاست خارجی ایلات متحده. بود؟ نبود؟ نمی دانیم ولی می دانیم که فیلمی بسیار تماشایی است با طنزی سیاه.

6. سرزمین مردگان؛ Land of the Dead

دو دهه بعد از ساخته شدن «روز مردگان» رومرو به سراغ فیلمی رفت که تهیه کننده معتبری داشت و چند بازیگر مشهور در آن حضور داشتند. «سرزمین مردگان» از آن آثار نوستالژیکی نشد که یادآور فیلم های قبلی رومور باشد، ولی جهت خودش جریان سازی کرد و بعدها منجر به ساخت فیلمی چون «سیاره دهشت» به وسیله «رابرت رودریگوئز» شد.

اگر به دنبال این هستید که فیلمی مطابق با اصول سینمای وحشت در دهه 2000 میلادی تماشا کنید، این فیلم را دوست نخواهید داشت. ولی اگر به دنبال یک فیلم پر از زامبی معقول با تفسیرهای اجتماعی و سیاسی بسیار هستید و دلتان می خواهد «دنیس هاپر» را در یکی از متفاوت ترین نقش آفرینی های زندگیش ببینید، این فیلم برایتان مناسب است.

7. دیوانگان؛ The Crazies

جای خوشحالی دارد که عنوان این فیلم فاقد عبارت «مردگان» هست. فیلمی محصول 1973 که داستان آن راجع به یک بیماری عجیب است که در شهری از شهرهای ایالت پنسیلوانیا همه گیر می شود؛ فیلمی که هم ترسناک است و هم پرهیجان و پرتعلیق.

از آن فیلم های خوب ژانر فاجعه که این دفعه زامبی هایش آدم های زنده هستند که به مراتب از مردگان متحرک خطرناک تر جلوه می کنند. «دیوانگان» در سال 2010 هم بازسازی شد. آن هم با بودجه زیاد و بازیگران نامدارتر. بازسازی خوبی هم است و جز ادوات و ابزار و اسلحه های فیلم، تقریبا چیز زیادی در خط داستانی آن عوض کردن نکرده.

اخبار فرهنگی – هفته نامه همشهری جوان/ علی مسعودی نیا

واژه های کلیدی: سینما | نمایش | داستان | داستان | سینمای | تهیه کننده | اخبار فرهنگی و هنری

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

عالی ترین فیلم های جورج رومرو، پدر زامبی ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog